liście ozdoby liście ozdoby
Jesteśmy z Państwem od 1992 roku.

DOBRE TRAWIENIE CZYLI…

Dobre trawienie, czyli … jak dbać o układ pokarmowy, by
to co spożywamy rzeczywiście służyło naszemu zdrowiu i
tworzyło jak najmniej toksyn.

Poniższe zalecenia to zbiór wskazówek zaczerpniętych z różnych medycznych, filozoficznych i kulinarnych. Większość z nich to też zalecenia dawnych polskich zielarzy i lekarzy obserwujących pacjentów z zakładach
przyrodoleczniczych. Są logiczne i nadal aktualne.

  1. Żujmy dokładnie, aby proces trawienia rozpoczął się już w jamie ustnej. Nasze ślinianki są naprawdę naszymi przyjaciółmi.
  2. Unikajmy przeładowania żołądka. On naprawdę nie jest z gumy i po jedzeniu min. 1/3 jego objętości musi pozostać pusta, by mógł pracować, czyli trawić. Wstajemy więc od stołu z małym odczuciem niedosytu.
  3. Jedzmy regularnie, a w przerwach unikajmy przekąsek. Każdy musi odpocząć; układ trawienny również.
  4. Jedzmy produkty regionalne, przypisane danej porze roku. Chyba, że mamy je poza sezonem spasteryzowane, ukiszone, ale rodzime. Rzeczy spoza naszego regionu, pozostawmy jako wakacyjną atrakcję.
  5. Jedzmy potrawy smaczne i zawsze świeże, gdyż odczucie wstrętu tłumi wydzielanie soku żołądkowego.
  6. Starajmy się poznać swoją naturę, by wiedzieć co nam służy, a co nie.
  7. Unikajmy sztucznego pobudzania apetytu, czyli ostrych przekąsek, wódki itp. Drażnią one błonę śluzową narządów trawiennych. Dobrą metodą na pobudzenie wydzielania soku żołądkowego jest np. żucie plasterka imbiru umoczonego w soku z cytryny z odrobiną soli.
  8. Nie pijmy w trakcie jedzenia, gdyż rozcieńczamy soki trawienne. Do potraw zawierających mało wody popijamy w bardzo małych ilościach ciepłą wodę, ziołowe herbatki.
  9. Na trawienie dobrze wpływa ruch na dworze i świeże powietrze w jadalni.
  10. Jedzmy kiedy jesteśmy głodni, a nie dlatego, że nadeszła pora na posiłek. Być może żołądek nie strawił jeszcze poprzedniego.
  11. Nie jedzmy gdy jesteśmy zmęczeni, wzburzeni, przygnębieni. Najpierw postarajmy się odzyskać spokój.
  12. Dekorujmy potrawy. Kuchnia jarska ma tu szczególnie dużo do zaoferowania. Ładnie podana potrawa lepiej smakuje i zachęca dzieci.
  13. Posiłek powinien zawierać wszystkie barwy i smaki natury. Podnosi to jego wartość odżywczą i energetyczną.
  14. Starajmy się o dobry nastrój psychiczny przy jedzeniu, gdyż to również oddziaływuje na trawienie.
  15. Przy stole usiądźmy prosto, by nie uciskać żołądka. Nie zakładajmy nogi na nogę, by nie uciskać tętnic podkolanowych.
  16. Siadając do stołu zapomnijmy o troskach i sprawach dnia powszedniego, a zwróćmy uwagę na zdrowy dobór potraw, dobre żucie. Posiłek ma nas wzmocnić, byśmy później mogli pracować sprawnie i z zadowoleniem.
  17. Pamiętajmy o zegarze biologicznym. Wstańmy o wschodzie słońca i zmierzajmy na spoczynek o zachodzie, jedząc ostatni bardzo lekki posiłek najpóźniej na dwie godziny przed snem.
  18. Cieszmy się wspólnie spędzanym przy stole czasem. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach mamy go tak mało dla siebie.
  19. Dziękujmy temu kto przygotował posiłek, chwalmy go i rozmawiajmy o tym co komu mniej lub bardziej smakowało. Skutkiem tego na stole pojawiać się będzie coraz więcej ciekawych i smacznych potraw.
  20. Nauczmy się czerpać radość ze wspólnego przygotowywania posiłków. Zachęcajmy do tego dzieci. Niech kuchnia stanie się najważniejszym pomieszczeniem w domu, gromadzącym wszystkich domowników. Przecież ,,talerz’’ to aż 75% naszego zdrowia. Zadbajmy o nie wspólnie.

Zapowiedź : ,,Wrogowie dobrego trawienia czyli jakie błędy
popełniamy najczęściej”

Z życzeniami zdrowia i cudownych doznań kulinarnych

Bożena Wilczyńska-Hoffmann

23 maja 2020