liście ozdoby liście ozdoby
Jesteśmy z Państwem od 1992 roku.

NADCHODZI WIOSNA – jak się przygotować ?

Kalendarzowa wiosna tuż, tuż, ale przecież w przyrodzie już widać pierwsze jej oznaki. Otóż według tradycyjnej medycyny chińskiej, która wylicza jej nadejście kierując się fazami słońca i księżyca, tegoroczna wiosna rozpoczęła się już 4 lutego. Jest to zatem czas na wiosenne porządki dookoła nas, jak również na porządkowanie naszego wnętrza. W szczególności dotyczy to wątroby, która ma teraz swoje energetyczne maksimum.

Nasza skóra o tej porze roku zwykle nie może poszczycić się zbyt dobrą kondycją; zmęczona suchym przegrzanym powietrzem w pomieszczeniach, klimatyzacją, zmiennymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz, a nierzadko bakteryjnymi i wirusowymi infekcjami, które nas dopadły, jest szara lub podrażniona, łuszczy się, a wzmożona aktywność organizmu w kierunku oczyszczania powoduje, że pory zanieczyszczają się szybciej niż zwykle.

Jeśli nie korzystamy z zabiegów kosmetycznych regularnie, jest to chwila, by umówić się na wizytę w gabinecie. Rolą kosmetyczki jest dobranie właściwych zabiegów i pielęgnacji domowej tak, by pomóc skórze przejść przez ten niełatwy dla niej czas i ożywić ją po zimie.

Należy pamiętać, że odkładający się na przełomie zimy i wiosny zapas warstwy rogowej, jest dla skóry naturalną ochroną przed odwodnieniem, ale też wołaniem o pomoc. Jeśli samodzielnie ją złuszczamy, pamiętajmy o wyrównaniu również niedoborów w warstwie hydrolipidowej skóry tak, by uchronić ją przed pozabiegową utratą wilgoci. Do tego celu posłużą nam kosmetyki natłuszczające z ilością i rodzajem tłuszczy dobranych dla naszej cery. O tej porze roku, a często już na przełomie grudnia i stycznia nasilają się rozmaite problemy związane ze skórą na całym ciele. Pojawiają się nawroty atopowego zapalenia skóry, rozmaite łuszczyce, egzemy. Tutaj oprócz przemyślanej pielęgnacji, konieczna jest też zmiana naszych nawyków kulinarnych.

  O tym, jak również o innych problemach nękających nas o tej porze roku w aspekcie całego organizmu już za tydzień.

Życzę Państwu przyjemnej lektury.

Z wiosennym już pozdrowieniem i życzeniem nie poddawania się wiosennym infekcjom.

Bożena Wilczyńska – Hoffmann

15 lutego 2019