liście ozdoby liście ozdoby
Jesteśmy z Państwem od 1992 roku.

TEMAT NA CZASIE

W odpowiedzi na sugestie dużego grona klientów chciałabym dzisiaj poruszyć temat profilaktyki zdrowia i higieny postrzeganej okiem naturoterapeuty, kosmetyczki, chemika.
Cały nasz gabinet, czyli wszystkie pokoje zabiegowe, poczekalnia i pozostałe pomieszczenia mają oczyszczane i odkażane powietrze najpierw specjalnymi filtrami, później promieniowaniem UV.
Nie mamy śluz, bo to nie sala operacyjna, ale myślę, że wszyscy możemy czuć się bezpieczniej.
O dezynfekcji i higienie w gabinecie nie będę się rozpisywała, bo wiem, że Państwo to doceniacie.
Niestety wiele decyzji mających uchronić nas przed zachorowaniem podjęto moim zdaniem zbyt późno. Wiemy, że według epidemiologów wiele osób może przechorować infekcję COVID-19 w sposób niezauważalny, a co za tym idzie nieświadomie i bez swojej winy zarazić wielu innych ludzi.

Moim zdaniem:

  1. Nie róbmy dużych zakupów, by za kilka miesięcy nie zapełnić nimi śmietników.
  2. Nawet jeśli lubimy atmosferę galerii, wiosna nigdy nie jest dobrym czasem na przebywanie w skupiskach; zawsze jest to czas wzmożonej aktywności wirusów i bakterii.
  3. Jeśli już stoimy w kolejce, zachowujmy przepisową odległość 1,5m nawet jeśli nikt nie psika, bo jak zacznie, nie zdołamy uciec :).
  4. Korzystajmy z możliwości jakie daje nam internet. Zamawiajmy zakupy z dostawą do domu i pozostawieniem ich pod drzwiami (poniżej artykułu pomocna lista sklepów).
  5. Ciepła woda i mydło, to najlepsze środki do dezynfekcji; nadmiar środków odkażających zdejmuje ze skóry ochronną powłokę i stanowi wrota do rozwoju innych drobnoustrojów. Przesada w żadną stronę nie jest dobra.
  6. Jeśli jednak wybieramy się do miejsca, gdzie może być problem z mydłem i wodą, zawsze należy w kieszeni trzymać żel odkażający.
  7. Jeśli przy wejściu do restauracji, czy jakiegokolwiek lokalu skorzystamy z takiego środka, pamiętajmy, że przed nami jeszcze : zdjęcie odzieży, odłożenie torebki, wyjęcie pieniędzy, telefonu, …; cała wcześniejsza dezynfekcja na nic.
    Niestety coraz większa popularność środków do dezynfekcji usypia naszą czujność.
    Mój syn był świadkiem sytuacji, gdzie pan wyszedł z toalety bez umycia rąk, po czym szukał nerwowo na zewnątrz środka do dezynfekcji :(.
  8. Myjmy ręce nie tylko po wyjściu z toalety, ale również zanim z niej skorzystamy.
  9. Starajmy się nie dotykać klamek; łokcie naprawdę dają sobie radę z większością z nich.
  10. Pojawiły się doniesienia, że kolejnym krokiem minimalizującym ryzyko zachorowania jest picie ciepłej wody. Jakkolwiek skuteczność takiego postępowania nie jest potwierdzona, to z pewnością niezdrowe jest picie wody zimnej. Dostarczenie natomiast do organizmu odpowiedniej ilości płynu nie budzi żadnych wątpliwości.
  11. Wirus pozostaje aktywny przez wiele godzin na ubraniu, powierzchni szafek, podłóg. Jednego jednak nie przeżyje – prania.
  12. Szczególnie jeśli w domu mamy osoby o niskiej odporności lub w starszym wieku, przebierajmy się zaraz po przekroczeniu progu domu. Czyste rzeczy wkładamy jednak dopiero po umyciu rąk.
  13. Ponadto : nie dotykajmy oczu, nosa i ust; nie oblizujmy też ust. Śluzówka nie stanowi niestety bariery dla wirusa.
  14. Zdaniem wielu epidemiologów noszenie maseczek przez zdrowe osoby w ramach profilaktyki może mieć zgubne skutki. Pod maseczką tworzy się korzystne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. W wielu sytuacjach należy więc rozważyć wybór mniejszego zła. Warto naprawdę zapoznać się z badaniami na ten temat.
  15. Pamiętajmy o diecie bogatej w przeciwutleniacze. Zalecane zawsze przez WHO 5 porcji warzyw dziennie potraktujmy teraz naprawdę poważnie.
  16. Nie pijmy i nie jedzmy nic zimnego. Dbajmy o zróżnicowaną, bogatą w witaminy i minerały dietę. Potrawy przygotowujmy na bieżąco, dbajmy o ich świeżość.
  17. Nie zapominajmy o suplementacji wit. D i C. Kontrolujmy poziom wit. D.
  18. Podchodźmy z dystansem do informacji pojawiających się w mediach; często są one nie sprawdzone, często się zmieniają. Sprostowań zwykle już nie czytamy.

Zakupy spożywcze przez internet:

Tesco.pl , Frisco.pl, Piotr i Paweł, A, E.Leclerc, DoDomku, bdSklep, eCarrefour , Auchan Direct, Szopi.pl

Warto także przyjrzeć się stronie Szopi.pl, która jak powyższe sklepy, oferuje zakupy spożywcze online. Produkty pochodzą z różnych supermarketów, ponieważ Szopi.pl współpracuje m.in. z Biedronką, Auchan, Lidlem czy Carrefourem. Na początku należy wybrać supermarket i godzinę dostawy, które najbardziej nam odpowiadają. Następnie nasz dostawca zrobi za nas zakupy i dostarczy nam je pod drzwi o wskazanej godzine. Co więcej, Szopi.pl za darmo dostarczy zakupy spożywcze online osobom powyżej 60. roku życia.

Z serdecznymi pozdrowieniami i życzeniami zdrowia
Bożena Wilczyńska-Hoffmann

12 marca 2020