liście ozdoby liście ozdoby
Jesteśmy z Państwem od 1992 roku.

Z POTRZEBY CHWILI

Okazuje się, że tegoroczna wiosna nas nie oszczędza. Bardzo dużo osób choruje; wielu z nas uskarża się na bóle stawowe, ociężałość w ciele, pojawiające się w moczu bakterie, spadek energii, wiosenną depresję, zmęczenie, … .

Jednym słowem nie czujemy się komfortowo pomimo, że przyroda budzi się do życia, a słońce coraz częściej zagląda nam w okna.

Z potrzeby chwili więc i na prośbę kilku osób, podzielę się z Państwem dwoma przepisami na domowe ,,leki” bezpieczne dla każdego, nawet dziecka, o ile oczywiście nie mamy alergii na któryś ze składników.

Herbatka oczyszczająca drogi moczowe

1 duża pietruszka – korzeń, wyszorowany i pokrojony na duże kawałki

2 łyżki korzenia pokrzywy

1/2 łyżki ziela nawłoci

1/2 łyżki znamion kukurydzy

1/4 łyżeczki świeżego startego imbiru

1/4 łyżeczki korzenia lukrecji

Powyższe wkładamy do emaliowanego lub szklanego garnuszka, zalewamy 0,5 l zimnej wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 10 minut.

Następnie lekko przestudzone zlewamy do termosu i małymi porcjami pijemy najlepiej pomiędzy godziną 15 a 19.

Przeciwzapalny i nie tylko nasionkowy mix

9 łyżek nasion lnu

6 łyżek nasion ostropestu

6 łyżek nasion wiesiołka

4 łyżki nasion kozieradki

Całość mielimy i dokładnie mieszamy. Rano i wieczorem spożywamy po 1 łyżce z mieszanki. Dla wielu osób lepsza będzie po uprzednim namoczeniu na kilka godzin w ciepłej wodzie. Poranną łyżkę można namoczyć na noc.

Ważnym jest, aby nasiona kupować całe, nie mielone, a po zmieleniu większość przechowywać w lodówce z uwagi na szybko postępujący proces jełczenia w nich.

Mieszanka zawiera w idealnych proporcjach kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9; działa wiec przeciwzapalnie. Ponadto ostropest wspiera oczyszczanie naszej wątroby, kozieradka nasz układ hormonalny, a wiesiołek skórę.

Z życzeniami zdrowia i słońca

Bożena Wilczyńska – Hoffmann

26 lutego 2019